Data Warehouse یا انبار داده چیست؟

Data Warehouse یا انبار داده چیست؟

در این مقاله در بخش مدیریت داده Data Warehouse (DW) یا Enterprise Data Warehouse (EDW) یکی از اصلی ترین مولفه های سیستم های هوش تجاری Business Intelligence (BI) است که در آن فرآیند جمع آوری، مدیریت و دستکاری داده ها از منابع مختلف به منظور دستیابی به اقدامات مهم تصمیم گیری تجاری با استفاده از EDW به عنوان روشی برای مرتبط کردن و تجزیه و تحلیل داده های مربوط به الزامات تجاری که هوش تجاری برای آنها در قالب گزارش و تجزیه و تحلیل ضروری می باشد انجام می شود.

Data Warehouse یا انبار داده چیست؟

Data Warehouse یا همان انباره داده یکی از ضروری ترین و حیاتی ترین مؤلفه های هوش تجاری Business Intelligence (BI) در نظر گرفته می شود.

این اطلاعات در واقع یک مخزن مرکزی از داده های یکپارچه ای هستند که توسط بیش از یک یا چند منبع به دست می آیند.

داده های فعلی و داده های قبلی همگی در یک مکان مشخص ذخیره می شود. این ذخیره سازی برای ایجاد گزارش های تحلیلی برای تمامی پرسنل شرکت استفاده می شود.

داده‌هایی که در Data Warehouse ذخیره می‌شوند از سیستم‌های عملیاتی که عموماً بازاریابی یا فروش هستند، بارگذاری می‌شوند.

سپس این داده‌ها از طریق ذخیره‌سازی داده‌های عملیاتی عبور می‌کنند و ممکن است نیاز به پاکسازی داده‌ها داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که داده‌ها قبل از استفاده در EDW برای گزارش‌دهی با کیفیت مناسب تحویل داده می‌شوند.

سپس عملیات ETL (Extract, Transform, Load) شروع می شود که از مرحله بندی، ادغام داده ها و لایه های دسترسی برای استفاده از عملکرد های کلیدی استفاده می کند.

ETL چیست؟

ETL مخفف Extract Transform and Load است که به معنای استخراج، پالایش و بارگذاری اطلاعات می‌باشد. از ETL در زمان ساخت انبار داده‌ها (Data Warehouse) استفاده می‌شود. فرایندی که به موجب آن اطلاعات از یک یا چند منبع مختلف جمع آوری، پالایش و در نهایت در انبار داده بارگذاری می‌شود.

Isolation Levels به چه معناست؟

این سطوح مشخص میکنند هر تراکنش در چه لایه‌ای باید از تراکنش در برابر تغییرات اعمال شده از سوی دیگر تراکنش ها محافظت کند.

مفهوم Data Warehouse

اگر بخواهیم مفهوم Data Warehouse را به زبان بسیار ساده تر درک کنیم، به معنای سیستمی است که برای گزارش و ذخیره داده ها استفاده می شود.

داده ها ابتدا در چندین سیستم مانند RDBMS، Oracle، Mainframes و غیره تولید شده و سپس برای ذخیره سازی طولانی مدت به Data Warehouse منتقل می شوند تا بتوان از آنها برای مقاصد تحلیلی استفاده کرد.

ساختار این ذخیره سازی به گونه ای است که کاربران بسیاری از بخش ها یا دپارتمان های یک سازمان می توانند بر اساس نیازها و الزامات خود به داده ها دسترسی داشته و آن ها را تجزیه و تحلیل کنند.

Enterprise Data Warehouse (EDW) ابزارهای تحلیلی هستند که صرفاً برای ارائه پشتیبانی در فرآیند تصمیم گیری و سیستمی برای گزارش دهی به کاربران برای بسیاری از بخش ها ساخته شده اند.

آنها همچنین داده های آرشیوی هستند که شامل داده های کل سازمان می شوند که با ملاحضه برخی از موارد در سیستم های عملیاتی نگهداری نمی شوند.

در اصل، از آنها برای ایجاد یک نسخه واحد از شرایط کنونی برای کل سازمان استفاده می شود.

Data Warehouse چگونه کار کردن را آسان می کند؟

Data Warehouse کپی اطلاعات و داده ها را از سیستم های تراکنش منبع نگهداری و جمع آوری می کند.

 • داده ها را از چندین منبع ادغام و جمع آوری می کند و آنها را در یک پایگاه داده یا یک مدل قرار می دهد. بنابراین، یک موتور کوئری به حساب می آید.
 • می توان برای قرار دادن داده ها از ODS (operational data store) استفاده کرد.
 • به مشکل جداسازی پایگاه داده در سطح lock و محدودیت های روی جداول (Constraint) که عموماً به دلیل کوئری های تحلیلی طولانی و بزرگ مشکلاتی را ایجاد می کند، کمک می کند.
 • تاریخچه و ساختار داده حفظ می شود حتی اگر سیستم های تراکنشی transactional مبدا آن را حفظ نکنند.
 • یک نمای کلی و مرکزی در سرتاسر داده های سازمان را می توان به محض قرار دادن تمام داده ها از منابع متعدد مشاهده کرد.
 • سازگاری کد و توضیحات و حتی رفع داده های بد بهبود یافته است. اساساً بر کیفیت کلی داده تأثیر می گذارد.

شرکت های برتر که Data Warehouse استفاده می کنند

در ادامه به برترین شرکت هایی که از Data Warehouse استفاده می کنند اشاره خواهیم داشت:

Teradata: هنگامی که در مورد فعالیت با فناوری Enterprise Data Warehouse (EDW) صحبت می کنیم این شرکت در صدر فهرست ما قرار دارد.

این شرکت تاریخچه ای 30 ساله را پیش روی خود دارد و از نرم افزار منحصر به فرد خود که توسط بسیاری از شرکت ها نیز استفاده می شود بهره می گیرد.

این نرم افزار توسط شرکت هایی که با Data Warehouse در ارتباط هستند مخصوصا بانک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

Oracle: هنگامی که در مورد پایگاه داده ها صحبت می کنیم اولین شرکتی که به ذهن ما خطور می کند شرکت اوراکل است.

دیتابیس 12c بی نظیر بوده و به دلیل استانداردهای عملکرد بالا، مقیاس و ذخیره سازی داده بهینه شناخته شده است. تکنیک های فشرده سازی ویژگی های جدید ارائه شده توسط این شرکت در فضای Enterprise Data Warehouse (EDW) است.

Amazon Web services: فناوری IaaS آمازون در فضای محاسبات ابری cloud computing بیشتر در مورد تبدیل و انتقال ذخیره سازی و Data Warehouse بر روی فضای ابری است، و درک ما را در مورد Data Warehouse را وارد مرحله جدید کرده است.

Cloudera: یکی از بهترین شرکت ها در زمینه Enterprise Data Warehouse (EDW) و فناوری داده های بزرگ بوده است، زیرا یک Enterprise Data Warehouse (EDW) را برای طیف گسترده ای از ذخیره سازی داده ها ارائه می دهد که بر پردازش دسته ای تمرکز دارد.

Enterprise Data Warehouse (EDW) آنها بر اساس CDH است.

MarkLogic: این شرکت بستر پایگاه داده NoSQL را ارائه می دهد. این امکان به شرکت ها این فرصت را ارائه داد تا مزیت های این روش را سبک سنگین کنند.

با استفاده از یک Data Warehouse چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • استخراج
 • پاکسازی
 • تبدیل
 • بارگذاری
 • نوسازی
 • پیش بینی
 • تحلیل آماری
 • تصمیم گیری

روش کار Data Warehouse

داده‌های خام در ابتدا قالب‌بندی شده که این مرحله پاکسازی cleansing و عادی‌سازی normalizing نیز نامیده می شود،

به موجب آن بر اساس نیاز و بیزینس داده ها پردازش و تبدیل می‌شوند و inconsistencies ناسازگاری‌ها را از داده‌های خام حذف می‌کنند.

سپس داده های بررسی شده در خود دیتابیس Enterprise Data Warehouse (EDW) ذخیره می شود.

در نهایت، یک لایه دسترسی به برنامه‌ها و ابزارها اجازه می‌دهد تا داده‌های الکترونیکی را در قالبی مناسب برای نیازهای خود بازیابی کنند.

جنبه دیگری از معماری وجود دارد که بخش مربوط به ابرداده را پوشش می‌دهد که دانشمندان و مهندسان عمدتاً برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد منابع، قراردادهای نام‌گذاری، برنامه‌های به‌روزرسانی و غیره استفاده می‌کنند.

مزیت های استفاده از Data Warehouse

در زیر مزایای اصلی Enterprise Data Warehouse (EDW) را خواهیم گفت:

 • ادغام و یکپارچه سازی چند منبع داده
 • انجام تحلیل های جدید
 • کاهش هزینه برای دسترسی به داده های گذشته
 • داشتن یک نسخه واحد استاندارد از داده های درست و بدون مشکل
 • کمک به بهبود دوره ای برای تجزیه و تحلیل داده ها و گزارشات

مهارت هایی که در استفاده از Data Warehouse بدست می آورید

مهارت های اصلی که در استفاده از Data Warehouse می توانید به دست آورید به شرح زیر است:

 • دید وسیع نسبت به داده ها
 • افزایش مهارت های ارتباطی در داده ها
 • درک بیشتر داده ها و فرآیندهای به هم مرتبط
 • توانایی تجزیه و تحلیل داده و ارائه آن ها
 • افزایش دانش سیستمی و برنامه های کاربردی

چرا باید از Data Warehouse استفاده کنیم؟

ما باید از Data Warehouse استفاده کنیم تا به سازمان خود نسخه واحدی از شرایط فعلی را با داده های مورد نیاز و بدون سربار محاسباتی دیگر بر روی منابع تراکنش پردازش شده ارائه دهیم.

پردازش تحلیلی برخط یا OLAP، از بخش پردازش تحلیلی مراقبت می کند و بنابراین بینش تجاری و تولید معنی دار اطلاعات نیز می تواند با استفاده از Data Warehouse ارائه شود.

محدوده کاری Data Warehouse

دامنه Data Warehouse در هر حوزه‌ای که این روزها با داده ها و تجزیه و تحلیل اطلات و در حوزه ابری داده ها ارتباط دارد می باشد.

شما می توانید یک مهندس Data Warehouse یا یک مشاور شوید یا حتی مسیر خود را در بخش فناوری های داده های بزرگ طی کنید.

یکی دیگر از حوزه های مرتبط محقق داده ها می باشد که شما می توانید شانس خود را در این زمینه نیز طی کنید. دامنه تکنولوژی Big Data است، بنابراین دامنه Data Warehouse نیز بی پایان می باشد.

چرا ما به یک Data Warehouse نیاز داریم؟

از آن رو که استفاده از سیستم های منبع داده های چندگانه و عدم دسترسی سریع به اطلاعات مورد نیاز معنایی ندارد ما به Data Warehouse نیاز داریم.

همچنین در صورت عدم دسترسی به داده های قدیمی و تاریخ گذشته به صورت کلی مزیت های متعددی را به سازمان ارائه نمی دهد .

بنابراین، تولید مجموعه اطلاعات معنی‌دار از داده‌های خام می‌تواند با استفاده از ابزارهای تحلیل و کئوری انجام شود و بنابراین Data Warehouse در این نقطه به کار می آید.

چه کسانی نیاز به یادگیری تکنیک های Data Warehouse دارند؟

هر کسی با طرز فکر درست، دید وسیع، توانمند در متراکم کردن و یکپارچه سازی داده ها ، متخصص در نمایش و کوئری داده ها، علاقه مند به فناوری های مرتبط با داده ها ، مهارت های خوب در تحلیل باشد، کاندیدای ایده آلی برای یادگیری و شروع استفاده از Data Warehouse است.

این فناوری Data Warehouse چگونه به رشد شغلی کمک خواهد کرد؟

این فناوری Data Warehouse حیاتی ترین بخش هر سازمان را انجام می دهد و توانایی ایجاد بینش با تجزیه و تحلیل با استفاده از فناوری متراکم کردن داده ها.

بنابراین با استفاده از این فناوری می توان به تولید اطلاعات معنادار از داده های خام دست یافت.

همچنین اگر با اساس و بنیان Data Warehouse آشنا هستید، می‌توانید به دنبال تحول مسیر خود به یک اکوسیستم big data باشید.

نتیجه می گیریم

تا به امروز Data Warehouse ستون فقرات بسیاری از سازمان ها بوده و خواهد بود.

با این حال، به دلیل ظهور بسیاری از فناوری ها و ابزارهای جدید، دامنه و تعریف این فناری هر روز در حال گسترده شدن می باشد.

بنابراین، راه‌یابی به این فضا یکی از بهترین تصمیم‌ها در تجزیه و تحلیل است، زیرا ادراک اصلی را در شما ایجاد کرده و به شما کمک می‌کند نحوه دقیق عملکرد پردازش داده‌ها و فرآیندهای پس‌زمینه‌ای که با آن اداره می‌شود را درک کنید.

امیدوارم مقاله را دوست داشته باشید و برای ادامه می توانید مقاله 6 مزیت استفاده از Data Warehouse را بخونید . برای اطلاعات بیشتر می توانید با من در ارتباط باشد و در بخش نظرات مقالات با هم گفتگو کنیم.

من در انتهای بعضی مقالاتم به جهت تنوع و دوست داشتن و رفع خستگی (مطالعه مقالات) موزیکایی که دوست دارم رو میزارم که گوش کنید و حالش رو ببرید. مسلما مطالعه مستمر خیلی مفید و کاربردی نیست و لازم هستش یه مواقعی از موسیقی لذت ببرید.

امیدوارم موزیکای که میزارم رو دوست داشته باشید و اگر شما هم موزیکی دوست داشتید و به سبک من میخورد بگین که حتما در انتهای مقالات بعدی قرار بدم 🙂

موزیک imagine از John Lenon

محسن زمانی هستم، برنامه نویس و طراح وب ، سئو هم بلدم . به هدف تفریح و سرگرمی این وب سایت رو طراحی کردم تا مطالبی که دوست دارم رو اینجا به اشتراک بزارم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.