چگونه در 24 ساعت یک سایت وردپرسی ایجاد کنیم؟

چگونه در 24 ساعت یک سایت وردپرسی ایجاد کنیم؟

آیا دوست دارید در کمتر از 24 ساعت یک سایت کامل وردپرسی با تمام جزییات راه ­اندازی کنید؟

در این مقاله از بخش آموزش سئو سایت، دستورالعمل ­ها و اقدامات (مرحله به مرحله) را انجام دهید تا وب ­سایت خود را راه ­اندازی و ایجاد کنید.

آیا واقعا میشه در کمتر از 24 سایت یک سایت وردپرسی طراحی کرد؟

بله میشه با انجام مراحل آموزش این مقاله میشه یک سایت وردپرسی کامل طراحی کرد.

وردپرس یک سیستم platform مدیریت محتوا (سایت ساز) فوق­ العاده جذاب برای ایجاد وب­ سایت با کم­ترین دانش در حوزه برنامه ­نویسی و طراحی وب است.

علاوه بر این، وردپرس امکان و قابلیت سفارشی­ سازی یا به عبارتی این امکان را دارد که هر نوع قابلیت و ویژگی که بخواهید را طراحی و ایجاد کنید.

از قابلیت­ های شخصی ­سازی می توان به ایجاد کامل قالب سایت گرفته تا پیاده­ سازی افزونه­ هایی که قابلیت انجام هر کاری را می ­خواهید داشته باشد.

لیست کارهایی که می­ توانید برای سفارشی کردن وردپرس انجام دهید انتها ندارد و بی ­پایان است و به­ طورکلی فقط و فقط به خلاقیت شما و پیاده سازی ایده شما بستگی دارد که هر امکانی را که بخواهید می­ توانید پیاده ­سازی کنید.

شما در وردپرس می­ توانید برای داشتن مدیریت اشتراک خبرنامه در سایتتان، افزونه ­های مربوط به خبرنامه newsletter را نصب و اجرا کنید.

یا می­ توانید افزونه ای برای تجزیه و تحلیل سایت خودتان طراحی کنید و آن افزونه را با وردپرس و سیستم گوگل آنااتیتکس Google Analytics خودتان ادغام کنید.

در وردپرس سایر افزونه­ های SEO می تواند این امکان را به شما می­ دهد که روی کلمات کلیدی Keywords، تگ­ ها tags و عنوان متا meta keywords و توضیحات متا meta descriptions به طور سفارشی و اختصاصی کار کنید.

همچنین برخی از افزونه­ ها به شما این امکان را می ­دهد که برای صفحات وب به صورت اختصاصی تگ­ های noodp و noydir را اضافه و مدیریت کنید و کنترل کاملی بر روی صفحات وب به صورت اختصاصی و مجزا پارامتر noindex/nofollow را تغییر دهید.

1- یک نام دامنه خوب برای سایتتان انتخاب کنید.

باید این مورد را حتماً در نظر بگیرید که انتخاب دامنه خوب نیمی از برد را برای ایجاد یک وب­ سایت خوب کسب کرده­ اید.

یک نام دامنه خوب باید ویژگی ­های زیر را داشته باشد:

 • کوتاه و محتصر و مفید
 • جذاب باشد
 • بتواند نوع کسب و کار شما را شرح دهد
 • نام دامنه به کلمات کلیدی شما مرتبط باشد
 • به برند و کسب و کار شما مرتبط باشد

به­ طورکلی نام دامنه بهتر است کوتاه و محتصر باشد و حداکثر به سه کلمه ختم شود و در حالت ایده ­آل دو کلمه یا کمتر باشد.

اگر نام دامنه شما سه کلم ه­ای شد، بهتر است این سه کلمه با هم ارتباط داشته باشند و بهتر است این کلمات سه حوزه کسب و کار شما را شامل شوند:

برند شما ; صنعت شما ; کلمه کلیدی شما.

اگر می­ خواهید یک وب­ سایت شرکتی ایجاد کنید، بهتر است نام دامنه توصیف­ کننده برند شرکت شما باشد.

اگر نام دامنه شما خیلی بلند و بی ­ربط باشد، ممکن است خیلی خوب و به زودی دیده نشوید.

در انتخاب نام دامنه که مرتبط با کلمه کلیدی ، دقت کافی را انجام دهید. به این دلیل ممکن است وارد صنعت و کسب و کار دیگری شوید که دیگر آن کلمه کلیدی در دامنه کاربردی نباشد، اما نام دامنه همیشه روی سایت شما برقرار است.

یک نام دامنه خوب برای سایتتان انتخاب کنید

2- یک هاست خوب برای سایتتان انتخاب کنید.

انتخاب یک هاست خوب برای سیستم مدیریت محتوا وردپرس، چندین چالش را به همراه دارد.

یک شرکت هاستینگ باید یک ویژگی مثبتی و برتری نسبت به سایر شرکت های هاستینگ داشته باشد و بتواند به وب­ سایت شما اضافه کند.

منظور از یک ویژگی مثبت یک هاستینگ خوب همان پهنای باند، داشتن یک ابزار مدیریت هاست (کنترل پنل­ هاست) و سرعت هاست سایت می باشد.

هر چقدر که سایت شما بازدید بالاتری داشته باشد، ترافیک بیشتری را به سایت خودتان هدایت می­ کنید که در این صورت باید مطمئن شوید که شرکت هاستینگ شما باید راهکاری را برای افزایش پهنای باند سایت شما داشته باشد.

هیچ چیزی بدتر از این نیست که کلی زحمت بکشید بازدید سایتتان را در ماه به هزاران نفر برسانید بعداً متوجه سئوی که وب­ سایت شما به دلیل کمبود پهنای باند از کار افتاده است.

اطمینان حاصل کنید که شرکت هاستینگ شما امنیت کامل سایت شما را تأمین می کند.

امنیت سایت به این معنی که باید بدانید سایت شما به این راحتی هک نشود و در بروزرسانی های وردپرس سایتتان از دسترس خارج نشود و خیالتان بابت سایتتان راحت باشد.

یک هاست خوب برای سایتتان انتخاب کنید

3- ایجاد سایت از داده ها و اطلاعات سایت موجود

در این قسمت باید تصمیم بگیرید که می­ خواهید از ایتدا شروع کنید و سایت جدید طراحی کنید یا نه.

اگر وب­ سایتی از قبل دارید، و درحال حاضر خیلی داغون و به­ درد نخور است که فقط می­ خواهید داده ها و اطلاعات سایت جاری استفاده کنید.

بهتر است سایت را کامل و دقیق بررسی کنید و مواردی را که در سایت جاری می ­خواهید نگه دارید را Backup بگیرید و در سایت جدید انتقال دهید.

اگر هم از قبل سایتی ندارید و می خواهید سایت جدید طراحی کنید که این مرحله 3 را در نظر نگیرید و ادامه دهید.

4- وردپرس را دانلود کنید.

برای دانلود وردپرس به سایت WordPress.org برید و فایل مربوط به دانلود وردپرس را دانلود کنید.

پس از دانلود فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

سپس وارد هاست خود شده و در قسمت فایل منیجر FILE_MANAGER کنترل پنل ­هاست فایل­ های وردپرس را در پوشه Public_HTML آپلود کنید. شما می ­توانید فایل­ ها را در هر جایی که می­ خواهید در هاست اضافه کنید.

اگر می­ خواهید فایل­ ها را در پوشه root آپلود کنید و کل سایت را بر اساس سیستم وردپرس پیاده سازی شود، این کار را انجام دهید.

اما اگر ترجیح می ­دهید که فقط بخشی از هاست شما از سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده کند یا یک سایت دامنه Sub-Domain دارید این امکان هم قابل انجام است و فایل ها را می توانید در آن بخش آپلود کنید.

وردپرس را دانلود کنید

5- ایجاد پایگاه داده MySQL

قبل از نصب وردپرس، لازم است یک پایگاه داده MySQL در کنترل پنل هاست ایجاد کنید.

بدون پایگاه داده نصب وردپرس معنی نخواهد داد.

برای ایجاد پایگاه داده در صفحه اصلی کنتر پنل هاست روی گزینه MySQL Management کلیک کنید و در این بخش نامی برای پایگاه داده خود تعریف و ایجاد کنید.

نام کاربری و رمز عبور خود در پایگاه داده هاست را که به صورت پیش­فرض می­ باشد را حتما حذف کنید و برای پایگاه داده جدید خود نام کاربری و کلمه عبور جدیدی تعریف کنید.

زمان ایجاد نام کاربری و کلمه عبور برای پایگاه داده، بخش تعریف پایگاه داده معمولاً به صورت نام پایگاه داده به همراه نام کاربر (database name _ user) تعریف می­ شود

ایجاد پایگاه داده MySQL

6- نصب وردپرس در 15 دقیقه

قبل از شروع نصب وردپرس در هاست، بایستی یک تغییراتی در فایل­های نصبی وردپرس ایجاد کنید.

اولین تغییر در فایل wp_config.php می ­باشد که در این فایل بایستی نام پایگاه داده ای که در هاستتان ایجاد کرده اید به همراه نام کاربری و کلمه عبور تعریف شده را در این فایل قرار دهید.

بعد از انجام عملیات بالا در هاست روی فایل wp_config.php و تنظیمات نام کاربری و کلمه عبور و نام پایگاه داهد در هاست در مرحله بعد، یک صفحه خوش ­آمدگویی وردپرس در سایت در صفحه اصلی نمایش داده خواهد شد:

تبریک! وردپرس اکنون نصب شده است.

کل این فرآیند نصب وردپرس بایستی 5 الی 10 دقیقه طول بکشد.

برای امنیت بالاتر در سایت وردپرسی در روال نصب وردپرس انجام یک سری نکات باید لحاظ شود، از جمله اینکه برای جلوگیری از هک شدن سایتتان روی بخش مدیریت سایت حتماً کلمه عبور تنظیم کنید و حتماً باید از کلمه عبورهای قوی که خود وردپرس پیشنهاد می­کند، استفاده کنید.

لطفاً از کلمه عبورهای خیلی ساده و قابل­ شناسایی که قابل حدس زدن باشد، در وردپرس استفاده نکنید. بهتر است در همان ابتدا، در انتخاب کلمه عبور دقیق و کمی محتاط باشید تا این که بعداً افسوس نخورید.

نصب وردپرس در 15 دقیقه

7- یک قالب مناسب و زیبا برای سایتتان انتخاب کنید.

بعد از این که وردپرس کامل در هاست نصب شد، مهم است که یک قالب خوب برای سایت وردپرسی خود پیدا کنید.

یک قالب خوب بایستی ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • بتواند تمام نیازهایی که ما از وب­ سایت می خواهیم داشته باشد را برآورده کند.
 • به­ طورکلی قالب سبکی باشد و در زمان اجرای سایت، سریع بارگذاری شود و سایت را کند نکند (تأثیری روی سرعت لود سایت نداشته باشد).
 • قالب دارای کدهای HTML و CSS استاندارد باشد.
 •  قالبی باشد که با افزونه ­ها سازگاری کامل داشته باشد.
 • قالبی که واکنش­گرا Responsive باشد و در تمام اندازه ­های صفحه نمایش (موبایل و تبلت) به طور مناسب و کامل نمایش داده شود.
 • قالب دارای مستندات و داکیومنت­ های آموزشی کافی در زمان نصب قالب داشته باشد.

8- قالب را در سایت نصب کنید.

زمانی که قالب موردنظر را انتخاب کردید، آن را دانلود کنید و سپس فایل­ های دانلود شده از حالت فشرده خارج کنید و در هاست در فولدر Themes در فایل های وردپرس در سرور آپلود کنید.

سپس وارد بخش مدیریت سایت وردپرسی شده و در قسمت قالب ­ها، قالب خود را انتخاب و فعال کنید و افزونه ­های مرتبط به قالب را نصب و فعال کنید.

9- قالب خود را سفارشی کنید.

بعد از فعال­ سازی قالب، بایستی قالب خود را بر اساس سلیقه و نیاز و رنگ­ بندی کسب و کارتان سفارشی کنید.

برای سفارشی کردن قالب ، بعد از فعال شدن یک بخشی مدیریت قالب وجود دارد که می­ توانید تمام قسمت های از وب­ سایت و قالب اعم از هدر و فوتر سایت و رنگ ­بندی قالب ، اندازه و نوع فونت و …. را سفارشی کنید و تغییر دهید.

این بخش مدیریت قالب بستگی به نوع قالب که انتخاب می کنید متفاوت است. اگر قالبی نصب کردید که امکان سفارشی­ سازی ندارد و به شما این اجازه را نمی ­دهد یا باید دانش کافی طراحی وب و برنامه ­نویسی داشته باشید که تغییرات اعمال کنید یا قالب دیگری انتخاب کنید.

در سفارشی­ سازی قالب باید همه موارد را در نظر بگیرید. ممکن است قالب شما همه موارد را داشته باشد اما با سایر پلتفرم­ ها سازگار Responsive نباشد که حتماً این مورد باید بررسی و برطرف کنید.

در نهایت اگر دیدید قالبی مناسب سایت شما نیست و نیازها و درخواست­هایی را دارید را انجام نمی دهد و محدودیت دارد و به مشکل برخوردید، نهایت مرحله 7 را مجدداً اجرا و تکرار کنید تا به آن قالب مناسب دست پیدا کنید.

من خودم در طراحی سایت وردپرسی بارها شده قالب ­هایی را نصب و فعال کردم و دوباره پاک کردم و قالب جدید دیگری را نصب و فعال سازی کنم.

یک قالب مناسب و زیبا برای سایتتان انتخاب کنید

10- افزونه­ های خوب را نصب و فعال کنید.

پیدا کردن یک افزونه خوب برای اطمینان از اینکه نه ­تنها عملکرد خوبی داشته باشد بلکه بتواند با بروزرسانی ­های متناوب باعث کند شدن لود سایت نشود.

این افزونه ­ها از افزونه ­های سئو گرفته تا افزونه ­های خبرنامه، تجزیه و تحلیل و … باید مطمئن شوید که افزونه ها با قالب سایت شما سازگار باشد.

برخی از افزونه ­های مورد علاقه من برای استفاده در وب سایت عبارتند از:

 • افزونه Redirection (برای اجرای تغییر مسیر 301 به هر جایی)
 • افزونه Yoast’s SEO (برای اجرای آسان اصول و قواعد سئو سایت)
 • افزونه Rank Math SEO (برای اجرای آسان اصول و قواعد سئو سایت)
 • افزونه Google XML Sitemaps (برای پیاده­ سازی نقشه ­های سایت در سایت ­های وردپرسی)
 • افزونه W3 Total Cache (برای فشرده­ سازی و بهینه­ سازی سرعت سایت)
 • افزونه Disqus Comment System (مدیریت سیستم نظارت کاربران در سراسر وب)
 • افزونه ­های Social media sharing اشتراک­ گذاری مطالب در شبکه ­های اجتماعی
 • افزونه ­های Social media analytics تجزیه و تحلیل وب­ سایت
افزونه­ های خوب را نصب و فعال کنید

11- پیاده­ سازی اصول سئو در سایت

ساختار پیوندهای ثابت در وردپرس

برای پیاده­ سازی سئو سایت وردپرسی و اصول ساختار سایت برای سئو، اولین چیزی که باید در سایت تغییر کند و تنظیم شود ساختار لینک­ های دائمی و ثابت سایت شماست.

می­ توان این تنظیمات را از بخش تنظیمات > پیوندهای یکتا پیدا کنید.

من خودم به شخصه در وب­ سایتم از ساختار لینک ثابت زیر استفاده می­ کنم:

به این صورت که در این ساختار شامل نام دسته­ب ندی و به همراه نام مقاله می ­باشد که هم نام دسته­ بندی و هم نام مقاله می ­تواند مملو از کلمات کلیدی موردنظر و هدف مقاله ما باشد.

اگر می­ خواهید آدرس لینک صفحات سایت شما به صورت سفارشی نام دسته ­بندی مقاله و نام مقاله باشد، از ساختار تصویر بالا استفاده کنید:

اگر مدتی است که سایت وردپرسی دارید، ممکن است لینک­هایی داشته باشید که ساختار مناسبی نداشته باشد. اما نگران نباشید. وردپرس به طور خودکار عملیات ریدایرکت لینک ­ها را برای شما پیاده ­سازی می ­کند. بنابراین نیازی نیست آن­ها را به صورت دستی تنظیم کنید.

ساختار پیوندهای ثابت در وردپرس

تغییر آدرس دامنه سایت از www به بدون www

برای انجام این کار، در قسمت تنظیمات > عمومی پیدا خواهید کرد.

لازم است قبل از انجام این کار، کمی فکر کنید که می­ خواهید سایت شما در مرورگر با www اجرا و نمایش داده سئود یا بدون www.

اگر در حال مهاجرت به وب­ سایتی هستید که بر پایه وردپرس منتشر شده وجود دارد، پیشنهاد می­ شود از URL موجود در سایت استفاده کنید.

تغییر دامنه سایت از با www به بدون www چیزی جز ضرر برای شما نخواهد داشت و می­ تواند مشکلات جدی در عملکرد سئو سایت شما وارد کند.

تغییر آدرس دامنه سایت از www به بدون www

در وردپرس مطمئن شوید که به موتورهای جستجو اجازه ایندکس شدن صفحات سایت را می ­دهید.

این به عنوان یک مشکل بزرگ است و اگر این گزینه را تنظیم نکنید می ­تواند منجر به مشکلات در سئو سایت شما شود و به هیچ عنوان سایت شما دیده نشود.

برای تنظیم این قسمت ، باید به تنظیمات > خواندن بروید و تیک نمایش به موتورهای جستجو را بردارید.

به صورت پیش­فرض در قسمت مدیریت وردپرس، این تیک خورده است. برای اینکه مطمئن شوید که صفحات سایت شما توسط خزنده­ ها و ربات­ ها خوانده شود، باید تیک را بردارید.

ایندکس شدن صفحات سایت

سرعت سایت

سرعت سایت پادشاه فاکتور سئو سایت است و می­ تواند بر عملکرد وب سایت شما در رتبه بندی گوگل تأثیر مستقیم داشته باشد.

در سایت تمامی موارد تکنیکال سئو سایت را کامل بررسی کنید و بررسی کنید که چگونه می­ توانید سرعت سایت را بالاتر ببرید.

حداقل فایل­ هایی که کاربردی ندارد را حذف کنید و تا جایی که می ­شود فایل CSS و JS را فشرده کرده و در قالب یک فایل در هاست قرار دهید.

اگر قالب شما بیش از 15 فایل JS و CSS دارد، یا قالب دیگری انتخاب کنید یا باید دست به کار شوید و تمامی فایل ­ها را فشرده کرده و در 1 تا نهایت 3 فایل نمایش دهید.

علاوه بر این، استفاده از افزونه WP Total Cache می ­تواند به سریع­تر شدن سرعت سایت شما کمک کند.

این افزونه با پیشنهاد فشرده ­سازی صفحات و پایگاه داده و کوچک­ سازی minify و ادغام فایل­ ها در طیف وسیعی از CDNs (content delivery networks) کمک می­ کند و فرصت سایت شما را برای سرعت بیشتر سایت افزایش دهید.

حتماً صفحات خاصی را Noindex کنید، صفحات آرشیو و بایگانی که نیازی ندارید را Noindex کنید.

صفحات آرشیو پادشاه محتوای تکراری در وردپرس هستند. آن­ها می ­توانند یک سایت را بالا یا خراب کنند، بخصوص زمانی که صفحات سایت به صدها صفحه برسد.

بهتر است صفحات آرشیو و بایگانی را Noindex کنید که توسط موتور جستجو ایندکس نشود.

برای تنظیمات سئو و بهبود سئوسایت، افزونه Yoast’s SEO به شما این کمک را می ­کند.

در این افزونه وارد تنظیمات Yoast > Titles & Metas سئوید و گزینه Other را انتخاب کنید که صفحات بایگانی و آرشیو شده Noindex شود و پیام “Noindex subpages of archives.” را به شما نشان دهد.

علاوه بر این، پیشنهاد می­ شود به این صفحات تگ NOODP و NOYDIR را در سراسر وب اضافه کنید.

این تگ­ها باعث می ­شود به صورت خودکار گوگل و سایر ربات و موتورهای جستجو از توضیحات DMOZ و Yahoo Directory استفاده نکند.

ایجاد یک وب­ سایت وردپرسی آسان است و می­ تواند در عرض 24 ساعت یا کمتر سایتی کامل طراحی کنید و می­ تواند سایت شما برندی باشد که با آن کسب درآمد و تجارت کنید.

با این حال این مواردی که تا به اینجا گفته شد، برای ایجاد وب­ سایت است.

اگر می­ خواهید سایتی داشته باشید که ترافیک بالایی داشته باشد، بیشتر زمان خواهد برد و نیاز به اقدامات بیشتری می باشد.

محسن زمانی هستم، برنامه نویس و طراح وب ، سئو هم بلدم . به هدف تفریح و سرگرمی این وب سایت رو طراحی کردم تا مطالبی که دوست دارم رو اینجا به اشتراک بزارم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.