مانگو دی‌ بی (MongoDB) چیست؟

مانگو دی‌ بی چیست

در این آموزش مانگو دی‌ بی که بخشی از آشنایی با مبانی مونگو دی بی می باشد، می خواهیم به طورخلاصه با پایگاه داده مانگو دی‌ بی و ویژگی­ های آن آشنا شوید و در ابتدا بدانیم مانگو دی‌ بی MongoDB چیست و چه کاربردی دارد.

به وب سایت محسن زمانی و آموزش پایگاه داده مانگو دی‌ بی (MongoDB) خوش آمدید!

اگر به دنبال راهی هستید که می خواهید به پایگاه داده مانگو دی‌ بی تسلط کافی داشته باشید ودر حال حاضر هیچ پیش زمینه ای در این حوزه ندارید، به وب سایت خوبی هدایت شدید.

در این آموزش مواردی که یاد خواهید گرفت به شرح زیر است:

 • سرور پایگاه داده مانگو دی‌ بی (MongoDB) را نصب و راه اندازی کنید.
 • انجام عملیات (Insert,Read,Update,Delete) CRUD روی پایگاه داده مانگو دی‌ بی
 • استفاده از انواع ایندکس ­ها برای سرعت بخشیدن در اجرای کوئری ­ها.
 • بر ساختار و معماری پایگاه داده مانگو دی‌ بی (MongoDB) مسلط خواهید شد.
 • با بیشتر ویژگی­ های و امکانات مفید مانگو دی‌ بی آشنا شده و در پروژه ­های استفاده خواهید کرد.

مانگو دی‌ بی (MongoDB) یکی از محبوب­ ترین پایگاه داده ­های غیر رابطه ­ای NoSQL است. اگر به دنبال کار با پایگاه داده ای هستید که بسیار سریع و قدرتمند در پروژه­ های بزرگ و کوچک باشد قطعاً به پایگاه داده مانگو دی‌ بی نیاز دارید.

مانگو دی‌ بی چیست؟

مانگو دی‌ بی یک پایگاه داده ، open-source و چندپلتفرمی (cross-platform) که براساس سند document پیکربندی شده است. مانگو دی‌ بی توسط شرکت MongoDB Inc توسعه داده شده است و به عنوان یک پایگاه داده غیر رابطه­ ای NoSQL طبقه ­بندی شده است.

امکانات مانگو دی‌ بی (MongoDB)

1) استفاده آسان از مانگو دی‌ بی

مانگو دی‌ بی (MongoDB) یک پایگاه داده سند محور (document-oriented) است.

از مفهوم سند برای ذخیره داده­ ها استفاده می­ کند که نسبت به مفهوم سطر و ستون در سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه­­ ای یا همان RDBMS انعطاف­ پذیرتر است.

یک سند document به شما اجازه می­ دهد تا روابط سلسله مراتبی پیچیده­ ای از داده ها به جای نمایش در یک رکورد واحد را در پایگاه داده های رابطه ای، به شکل سند نمایش دهد.

مانگو دی‌ بی به اسکیما Schema که در سایر دیتابیس های رابطه ای وجود دارد و از قبل تعریف شده نیاز ندارد و که به شما این امکان را می ­دهد با سرعت بیشتری به داده ها بر اساس اسناد دسترسی داشته باشد و درصورت امکان داده ها را اضافه و حذف کنید.

2) توسعه داده شده برای مدیریت داده ­های بسیار بزرگ

هنگامی که حجم اطلاعات پایگاه داده خیلی زیاد می شود در خصوص توسعه و مدیریت آن با چالش ­هایی روبه رو خواهید شد که عموما دو راه متداول وجود دارد:

راه اول اینکه می توانید سرور فعلی را با افزایش منابع آن (RAM – CPU) ارتقاء دهید که این راه عموماً هزینه زیادی در بر خواهد داشت.

راه دوم این هستش که یک سری سرور جدیدی خریداری می کنند و آنها را به سرور اصلی اضافه می کنند. این راه ارزان­تر از راه اول است اما نکته منفی این راه این است مدیریت چندین سرور نسبت به یک سرور دردسر بیشتری دارد و مستلزم به تلاش بیشتری است.

مانگو دی‌ بی به گونه ­ای طراحی شده است که می تواند داده ها را در سرورهای مختلفی مدیریت کند. به این معنی که مانگو دی‌ بی به شما این امکان را می­ دهد داده ­ها و اطلاعات را در چندین سرور تقسیم و پخش کند.

همچنین به صورت خودکار برای دسترسی داده ها را به صورت یکپارچه از طریق Cluster اقدام کنید و داده ها را به صورت متمرکز مدیریت کنید و داده­ ها مجدداً توزیع و یکپارچه می ­کند.

پس از بروزرسانی داده ­ها مجدد داده­ ها را به سرورهای مختلفی که کالکشن ها وجود دارد انتقال دهد.

برای آشنایی بیشتر با ساختار اصلی مونگو دی بی پیشنهاد می شود مقاله آشنایی با مبانی مونگو دی بی را مطالعه کنید.

تصویر نشان می­ دهد که چگونه در پایگاه داده مانگو دی‌ بی با استفاده از چندین سرور داده ­ها را بین سرورها تقسیم و مدیریت ­کنید.

مانگودی‌بی
ساختار مدیریت داده ای مانگو دی‌ بی

3) ویژگی ­های قدرتمند مانگو دی‌ بی

مانند هر سیستم پایگاه داده ای، در مانگو دی‌ بی به شما اجازه می ­دهد که داده و اطلاعات را درج Insert، بروزرسانی Update، حذف Delete و انتخاب Select کنید.

علاوه بر این از سایر ویژگی های زیر پشتیبانی می کند:

 • Indexing
 • Aggregation
 • انواع index را برای هر کالشکن collection مشخص می کند
 • ذخیره سازی فایل (ّFile Storage)

توجه داشته باشید در آموزش­ های بعدی مانگو دی‌ بی با جزئیات بیشتری با این ویژگی­ ها آشنا خواهید شد.

4) کارایی بالا

مانگو دی‌ بی MongoDB برای حفظ عملکرد و راندمان بالا از هر دو ویژگی معماری architecture و ویژگی طراحی perspectives استفاده می­ کند.

فلسفه مانگو دی‌ بی MongoDB، ایجاد پایگاه داده با امکانات کامل است که هم انعطاف پذیر ، بسیار سریع و در هر مقیاس داده ای بهترین عمکرد را ارائه دهد.

آشنایی با انواع نسخه های مانگو دی‌ بی MongoDB

مانگو دی‌ بی MongoDB دارای سه نسخه است:

 • Community Server
 • Enterprise Server
 • Atlas

1) مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Community Server

مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Community Server در واقع نسخه رایگان هستش و در تمام سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و MacOS در دسترس و قالب نصب می باشد.

مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Community Server از مجوز عمومی سمت سرور Server Side Public License (SSPL) استفاده می­ کند به این معنی که سرور مانگو دی‌ بی به عنوان یک سرویس برای عموم قابل عرضه می­ باشد.

اگر بخواهید از این سرویس رایگان استفاده کنید باید source code نرم ­افزار را باز کنید که بتوانید از ابزارهای مدیریت Administration و مانیتورینگ Monitoring مانگو دی‌ بی استفاده کنید.

در غیر این­صورت باید هزینه اشتراک ماهیانه یا سالیانه سازمانی آن را بپردازید. اگر از مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Community Server به عنوان قسمتی از برنامه خود استفاده می­ کنید به این معنی است که محصول نهایی شما نیست و آزمایشی و به عنوان تست از سرویس مانگو دی‌ بی MongoDB استفاده می کنید.

2) مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Enterprise Server

مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Enterprise Server در واقع نسخه حرفه ای و تجاری مانگو دی‌ بی می­ باشد که برای استفاده از این نسخه بایستی اشتراک ماهیانه یا سالیانه پرداخت کنید.

3) مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Atlas

مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Atlas یک سرویس پایگاه داده ابری جهانی (cloud database service) است. این پایگاه داده به عنوان سرویس Cloud است که به شما امکان می­ دهد به جای این­که زمان زیادی روی مدیریت پایگاه داده و ساختار داده ها بکنید، روی طراحی و تولید برنامه­ ها تمرکز کنید.

مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Atlas بر روی پلتفرم­ های ابری Cloud رایجی مانند AWS, Azure و GCP در دسترس است. مانگو دی‌ بی MongoDB نسخه Atlas یک برای تمرین کردن و کار روی این نسخه رایگان است.

برای ادامه آموزش مانگو دی‌ بی MongoDB می توانید بخش راهنمای نصب مانگو دی‌ بی و MongoDB Compass را مطالعه کنید.

محسن زمانی هستم، برنامه نویس و طراح وب ، سئو هم بلدم . به هدف تفریح و سرگرمی این وب سایت رو طراحی کردم تا مطالبی که دوست دارم رو اینجا به اشتراک بزارم.

2 دیدگاه روشن مانگو دی‌ بی (MongoDB) چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.