آشنایی با 10 تکنیک سئو کلاه سیاه

آشنایی با 10 تکنیک سئو کلاه سیاه

در این مقاله در بخش سئو سایت، قصد داریم با 10 تکنیک سئو کلاه سیاه آشنا شویم.

اکثر شماها دوستان در طول زندگی خود، یا به احتمال زیاد در زندگی خود بازی رایانه‌ای انجام داده‌اند. آنها به خوبی می‌دانند که کدهای تقلب یا ‘Cheat Codes’ چیست؟

این ها یک سری کدها و تاکتیک ­های نادرست هستند که به بازیکنان بازی کمک می ­کند که در بازی خیلی سریع برنده شوند تا راحت‌تر بتوانند رتبه خودشان را در بازی بالاتر ببرند.

موضوع امروز مقاله من شباهت زیادی به این بازیکنان و تکنیک‌هایی که این ها استفاده می‌کنند دارد. تکنیک­ های سئو کلاه سیاه هم داستانی مشابه همین موضوعی که گفتم را دارد.

سئو کلاه چیست؟

سئو کلاه سیاه انجام عملیات و اقداماتی که بر خلاف دستورالعمل ­ها به تکنیک­ هایی که گوگل گفته است می باشد.

رتبه بندی وب سایت شما برای موتورهای جستجو مهم است این رتبه‌بندی باعث موفقیت سایت شما می­ شود یا می­ تواند رتبه سایت شما را نابود کند.

این ها مواردی هستند که سئو سایت را به یک کار چالش برانگیز تبدیل می­کند.

با این حال زمانی که رقابت سخت است همیشه افرادی هستند که محتوای بهتری را ارائه می ­دهند و در این بین تکنیک ­های سئو کلاه سیاه بسیار وسوسه انگیز و جذاب هستند که از آنها به عنوان میانبر برای رسیدن به رتبه مورد نظر استفاده کنید.

در این مقاله در خصوص اینکه سئو کلاه سیاه چیست و مردم از چه را­ه ­هایی از این تکنیک استفاده می‌کنند خواهیم گفت.

 سئو کلاه چیست و چه کاربردی دارد؟

در صنعت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، سئو کلاه سیاه عملیات و اقداماتی که بر خلاف دستورالعمل­ ها به تکنیک­ هایی که گوگل گفته است اشاره دارد.

این تکنیک ­ها ماهیت غیراخلاقی دارند و مشکل بازدیدکننده سایت را حل نمی‌کند در عوض آنها سعی می­ کنند موتور جستجو را گول بزنند و با راهکارهای نادرست رتبه یک سایت را بالا ببرند در نتیجه سایت ­هایی که از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند.

در نهایت توسط همین موتورهای جستجو جریمه می‌شوند تا موتور جستجو همیشه کیفیت نتایج جستجو و محتوای ارائه شده به کاربر را حفظ و بالا نگه دارد.

تکنیک­ های سئو کلاه سیاه

همانطور که در ادامه گفتیم، این یک روش اشتباه به جای تبلیغات است.

سئوی کلاه سیاه میاد الگوریتم ­های موتور جستجو را دستکاری می­ کند تا نتایج سریع اما بدون ماندگاری را به کاربران ارائه می ­دهد و در نهایت منجر به حذف کامل سایت دیتابیس گوگل و حذف وب سایت از index شدن در موتور جستجو می ­شود.

اما سوال اینجاست چرا با وجود شهرت بد در مورد سئو کلاه سیاه باز مردم و برخی سئو کاران ترجیح می ­دهد از آن تکنیک ها استفاده کنند؟

این نکته مهم در نظر داشته باشید استفاده از تکنیک­ های سئو کلاه سیاه تا زمانی که توسط گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگری) متوجه نشود خوب است و خیلی خوب هم جواب می ­دهد.

تکنیک­ های سئو کلاه سیاه
تکنیک­ های سئو کلاه سیاه

۱- کلید واژه پر کردن (Keyword Stuffing)

همانطور که از نامش می‌توان حدس زد این است که این تکنیک سئو کلاه سیاه در مورد پر کردن محتوای صفحه وب و پاراگراف مقالات با کلمه‌ی کلیدی غیرضروری و نامربوط که فقط برای کسب و دریافت مزیت در SERP است.

این محتوا از نظر کاربر و خواننده وب سایت کاملاً غیر طبیعی به نظر می ­رسد و به جای حل مشکلات بازدیدکنندگان فقط به رتبه بندی وب سایت کمک می‌کند این نوع مقاله و محتوا فقط برای ربات و خزنده های گوگل تهیه شده و برای کاربران هیچ ارزشی ندارد

افزودن کلمات با معنی مشابه با تکرار کلمات کلیدی بی ­مورد، و اضافه کردن بلوک خنثی به صفحه بدون ربطی به محتوا داشته باشد، همگی می­ توانند به عنوان پر کردن کلمات کلیدی در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال:

“ما در وب سایتمان دوچرخه­ های سفارشی می ­فروشیم، دوچرخه­ های سفارشی هستند اگر به فکر خرید دوچرخه سفارشی هستید لطفاً با متخصصین دوچرخه سفارشی ما در آدرس در وب سایت ما تماس بگیرید”

از متن بالا براحتی می­ توان فهمید که این محتوا فقط برای گوگل و سایر موتورهای جستجو و برای الگوریتم­ هایی که برای پر کردن محتوا از کلمات کلیدی بی‌ربط آماده و تهیه شده است.

۲- پنهان کردن محتوا (Cloaking of content)

Cloaking of content یا پنهان کردن محتوا زمانی اتفاق می‌افتد که یک وب سایت بخواهد محتوایی را به فقط خزنده ­های موتورهای جستجو نمایش دهد و crawl کنند و برای کاربر و بازدید کننده محتوای متفاوتی را نمایش خواهد داد.

این کار در سئو کلاه سیاه برای رتبه‌بندی محتوا برای کلمات کلیدی مختلف انجام می ­شود.

از Cloaking of content برای جلوگیری از شناسایی صفحات هرز (هرزنامه) توسط خزنده­ های موتور جستجو استفاده می­ شود.

یک وب سایت ممکن است نسخه های متفاوتی از یک صفحه را برای کشورهای مختلف داشته باشد یا نسخه های متفاوتی از صفحات وب سایت را برای نمایش در تلفن همراه داشته باشد.

هر دو استدلال بالا منطقی و معتبر است اما با این حال نمایش محتوا کاملاً متفاوت به کاربر  و موتور جستجو غیرقابل قبول است.

گوگل یک ابزاری به نام “Fetch as Google” در وب مستر گوگل دارد که به شما این امکان را می ­دهد که ببینید صفحه وب سایت شما از نظر خزنده و ربات گوگل چگونه به نظر خواهد رسید.

۳– تغییر مسیر به صفحات مختلف (Redirection to a different page)

Redirection to a different page یا تغییر مسیر یک بخش مهمی از وب هستند.

زمانی که آدرس یک وب سایت یا زیردامنه subdomain را تغییر می­ دهید مدیر وب سایت می ­تواند از صفحات ۳۰۱ برای Redirect و تغییر مسیر استفاده می­ کند تا مطمئن شود که رتبه سئو صفحه وب سایت شما در این بین تغییر مسیر از بین نرود.

سئو کلاه سیاه از این Redirection تغییر مسیرها به روشی متفاوت استفاده می­ کند.

یک متخصص سئو کلاه سیاه می­ تواند یک صفحه که اعتبار و رتبه بالایی دارد را با دادن بک لینک­ های زیاد به یک صفحه نامربوط و اسپم هدایت می­ کند با این کار ربات ­های گوگل و خزنده­ ها از طریق لینک هایی که داده شده به صفحه اصلی هدایت می‌شود و کاربران و بازدیدکنندگان به صفحه اسپم و نامربوط هدایت می‌شود.

۴– خرید و فروش لینک ­های پولی (خرید بک لینک)

گوگل به وضوح این را اعلام کرده است که دریافت بک لینک به منظور رتبه جستجو و سئو و بهینه سایت در ازای پرداخت پول یا هر مورد دیگری ممنوع است.

با این حال بسیاری سئوکاران سئو کلاه سیاه، به منظور افزایش رتبه دامنه و رتبه صفحات سایت،بک لینک­ هایی را خرید و فروش می‌کنند.

دریافت لینک از سایت معتبر و با رتبه بالا بسیار ارزشمند است زیرا می­ تواند رتبه و سئو سایت را بهبود ببخشد و بالا ببرد.

دریافت لینک برای سایت جدید از وبسایت ­های ارزشمند و رتبه بالا بسیار دشوار است.

با این حال، به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل جدید در این حوزه خرید و فروش بک لینک ایجاد شده است و مردم حاضر هستند همچنین پولی پرداخت کنند.

در خصوص محتوای یا لینک حمایتی یا هر نوع محتوا یا لینکی که بابت آن خرید کرده ­اید و پولی است باید از تگ  <“rel=“nofollow> استفاده کنید تا اعتبار سایت بالاتر به سایت جدید و با اعتبار پایین تر انتقال داده نشود.

اگر لینکی در وبسایت خود دارید که نمی­ توانید آن را حذف کنید در ابزار Google Webmaster بخش Google’s Disavow Links tool می ­توانید لینک مربوطه را حذف کنید و هنگام تعیین موقعیت سایت شما در نتایج جستجو از لینک مربوطه استفاده نکند.

۵– ارسال هرزنامه در نظرات وبلاگ

نظرات ابزار مفید در وبلاگ ­ها برای بحث در مورد  مقاله یا نظرات شما هستند.

سئوکاران کلاه سیاه از نظرات وبلاگ برای ارسال هرزنامه به جهت دریافت بک لینک به سایت خود استفاده می‌کنند.

در گذشته بسیاری از وبلاگ­ های معروف و معتبر نظرات کاربران را که بصورت هرزنامه باشند را تایید نمی‌کند.

اما در حال حاضر گوگل هوشمندتر شده و لینک ­هایی در بخش نظرات باشد را اهمیت نداده و هیچ تأثیری در رتبه وب سایت نخواهد داد و همچنین می‌توان این سیستم را خودکار کرد و نظرات اسپم زیادی را خواهید دید که به سایت شما می ­آیند و در صورتی که وب سایت شما وردپرسی باشد می ­توانید با استفاده از آن افزونه Akismet از نظرات اسپم در سایت محافظت کنید.

در صورتی که وب سایت را به صورت اختصاصی fاشد می ­توانید در بخش نظرات می‌توانید یک کپچا Captcha اضافه کنید تا کاربران را از گذاشتن نظرات هرز و روبات­ ها در پست­ ها و مقالات خود جلوگیری کنید.

۶– ایجاد یا استفاده از شبکه ­های وبلاگ خصوصی (PBN)

زمانی که یک شخصی چندین وبلاگ را فقط و فقط به منظور ایجاد و تولید لینک (بک لینک) برای سایت اصلی خود ایجاد می‌کند آن را اصطلاحاً شبکه وبلاگ خصوصی Private Blog Network می‌نامیم.

سیستم کار به این صورت است که وبلاگ­ ها به هم لینکی داده نمی شود و فقط به سایت اصلی لینک می‌دهند که محتوای این وبلاگ ­ها معمولاً در یک مورد و حوزه است.

در حال حاضر برای به دست آوردن رتبه بالاتر معمولاً از دامنه های مقتضی شده با Domain Authority و Page Authority بالا را خریداری می‌کنند.

از آنجایی که این موارد دامنه ها در بسیاری از دامنه ها ارزان تر هستند استفاده از تکنیک PBNs استفاده گسترده­ تر و تاثیر بیشتری را روی سایت شما پیدا خواهد کرد.

با گذشت زمان گوگل و سایر موتورهای جستجو در خصوص درک و شناسایی وبلاگ­ های خصوصی هوشمندتر شده ­اند و خیلی زود متوجه این موضوع می­ شوند.

هنگامی که یک PBN توسط گوگل شناسایی می­شود گوگل جریمه سنگینی را به سایت تحمیل می‌کند و اگر سایتی درگیر این جریمه‌ها شود می‌تواند تاثیر مخربی بر رتبه سایت شما داشته باشد.

۷– استفاده از Link Farms برای دریافت بک لینک بیشتر

به Link Farms به عنوان یک PBN بدون جنبه خصوصی فکر کنید، Link Farms وب سایت ­هایی هستند که صرفاً برای فروش بک لینک ساخته شده­ اند.

اکثر موتورهای جستجو تعداد بک لینک­ ها را عامل رتبه بندی در نتایج جستجو می­ دانند.

بنابراین Link Farms شکلی از لینک ­های پولی هستند.

گوگل و بسیاری از موتورهای جستجوی مدرن دیگر برای سرکوب کردن و جلوگیری از دادن رتبه به همچین وب سایت های لینک­ های پولی و Link Farms ، کیفیت لینک را عامل مهم­تری در رتبه بندی این روزها نسبت به تعداد لینک­ های وب سایت می­ دانند.

۸- محتوای بی­ کیفیت که به فقط برای سئو نویسی و خزنده ها تولید شده است.

همانطور که هر کسی که می­ تواند حدس بزند، موتورهای جستجو از یک الگوریتم خاصی برای رتبه­ دهی و امتیاز به وب سایت‌ها استفاده می‌کنند.

برای بالاتر بردن رتبه یک صفحه یا یک وب سایت، سئوکاران کلاه سیاه اغلب محتوای بی ­کیفیت را تولید می­ کنند که فقط برای ربات و خزنده ها تولید شده و کاربرد دارد و در نتایج جستجو خیلی سریع هم ظاهر می ­شود.

که این محتوا ممکن است از سایت ­های رقیب یا دیگران کپی شده باشد که اغلب گرامر ضعیفی دارند یا با کلمات نامرئی پر شده است.

منظور از کلمات نامرئی، کلماتی هستند که با تنظیم رنگ فونت متن به همان رنگ پس زمینه صفحه درمی­آید و از نظر کاربر و بیننده قابل خواندن و نمایش نیست و فقط ربات­ ها و خزنده­ ها این کلمات قابل نمایش است و می توانند آن را ب­خوانند.

یکی دیگر از روش ­های رایج تقلب با محتوای ضعیف، رتبه بندی وب سایت با یک محتوا است و زمانی گوگل و سایر موتورهای جستجو می­ خواهند به وب سایت و مقاله خاصی رتبه دهد هوشمندتر شده و محتوای شما را با محتوای دیگر رقبا بررسی می کنند و محتوای بی­ کیفیت را تشخیص می­ دهد و وب سایتی که از این تکنیک استفاده می­ کند می­ تواند به شدت در نتایج جستجو SERP جریمه شود‌.

۹- استفاده از چرخش محتوا در سایت (Content Spinning)

تکنیک Content Spinning تمرین تولید مقالات جدید بازنویسی دستی یا خودکار مقاله­ هایی است که محتوای آن متفاوت است و رتبه خوبی از گوگل دارد.

که منظور این است که مقاله ­ها را پاراگراف را تغییر داده و مترادف­ هایی را پیدا کرده و جایگزین می‌کنند و تغییر در پس و پیش جمله محتوا را دستکاری می­ کنند.

همانطور که می‌توان حدس زد، محتوایی که بدون زحمت تولید شده و با دستکاری محتوای اصلی و بدون هیچ تلاشی ایجاد شده در بسیاری از موارد محتوایی است که برای خوانندگان هیچ ارزشی ندارد و خواندن آن هم کاملاً غیرطبیعی است و هیچ معنی و مفهومی ندارد که ناگفته نماند که این محتوا برای ربات و خزنده­ های موتورهای جستجو هیچ ارزشی ندارد.

۱۰- استفاده از عبارت های گول زننده در عنوان های مقاله

مطمئنم با این تکنیک زیاد آشنایی دارید به دلیل اینکه در بسیاری از وب سایت های وبلاگی و خبری این مورد زیاد دیده ­اید و به چشمتان خورده است.

این ها مقالاتی هستند که در عنوان و در سرفصل مقالات دقیقاً به گونه‌ای زیرکانه و دقیق طراحی شده ­اند که مردم را مجاب می‌کنند که روی آن کلیک کنند.

عناوینی که در این مقالات است سعی می‌کند شوک یا غافلگیری یا تعجب بازدیدکننده را ایجاد و تشدید کند و در واقع محتوا هیچ ارزشی ندارد برای خواننده و اغلب از همان محتوای تکنیک شماره ۹ استفاده شده است.

که مدیران وب سایت به این موضوع اغلب اهمیت نداده و هدف این عناوین مقاله فقط بهبود نرخ CTR و فقط بالاتر بردن رتبه و بازدید از مقاله و صفحه است.

مقالاتی که اغلب با جمله “تکان دهنده!…..” یا “باور نمی­ کنید ….. “ شروع می­ شوند که معمولاً طعمه هستند که فقط کاربر روی آن کلیک کند.

مزایای استفاده از تکنیک ­های سئو کلاه سیاه

هنگام استفاده از تکنیک ­های سئو کلاه سیاه می ­خواهیم این را بگوییم که این موارد را به هیچ وجه روی وب‌سایت خود تمرین نکنید.

دلیل اینکه این را می‌گویم این است که الگوریتم­ های موتور جستجو به شدت پیشرفت کرده است و روز به روز در حال بروزرسانی و پیشرفت است.

الگوریتم‌هایی مانند (پاندا، مرغ مگس­خوار و …) واقعاً بسیار پیشرفته شده است.

تنها مزیتی که سئو کلاه سیاه دارد این است که این موتورها را تا زمانی گوگل متوجه آن نشده است خوبه و حتی جواب هم می­ دهد و می­ توانید رتبه هم بگیرید و سعی کنید روی یک وب سایتی که مهم نیست تست کنید و روی وب‌سایت خودتان تست نکنید.

اگر گوگل متوجه این موضوع بشود جریمه‌ سنگینی تحمیل وب سایت شما خواهد شد و رتبه وب سایت شما به شدت کاهش پیدا می‌کند و در نتایج جستجو دیگر سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

مشکلات سئو کلاه سیاه

به عنوان سئوکار که در این زمینه تجربه کمی دارم اگر به دنبال موفقیت کوتاه مدت هستید سئو کلاه سیاه برای وب سایت شما مناسب است.

البته استفاده سئو کلاه سیاه مشکلاتی هم برای شما دارد مشکلاتی که واقعاً شما را متحیر کرده و سایت شما را درگیر خواهد کرد و فاجعه بار است.

این تکنیک‌ها دوام ندارند و اگر انجام دهید مطمئن باشید وب سایت شما از سمت گوگل درگیر پنالتی خواهد شد.

خلاصه

تکنیک­ های سئو کلاه سیاه غیرقانونی نیست اما همچنان بر خلاف قوانین موتورهای جستجو است.

اگر همچنان می­ خواهید از آن تکنیک ها برای سود کمتر و موفقیت کوتاه مدت استفاده کنید خوب است اما دیر یا زود سایت خود را برای جریمه شدن آماده کنید.

با استفاده از تکنیک­ های سئو کلاه سیاه عواقب ناخوشایند خواهید بود و ممکن است وب سایت خود را کامل از دست بدهید.

هر روز که می­ گذرد موتورهای جستجو بهتر می شوند شما زمانی که از این تکنیک ­ها روی سایت خود تمرین کنید هیچ ارزشی برای کاربران و موتورهای جستجو قائل نیستید.

با افزایش تکنیک­ های سئو کلاه سیاه موتور جستجو گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجو در تلاش هستند تا در برابر این تکنیک ­ها مقابله کنند و از بین ببرند.

اگر ممکن است این تکنیک­ ها در کوتاه مدت رتبه خوبی دریافت کنید و دیده شوید پس استفاده از این تکنیک هرگز توصیه نمی­ شود زیرا در نهایت سایت شما گرفتار جریمه‌های سنگین از گوگل و پنالتی می ­شوید و در نهایت وب سایت خود را از دست خواهید داد.

محسن زمانی هستم، برنامه نویس و طراح وب ، سئو هم بلدم . به هدف تفریح و سرگرمی این وب سایت رو طراحی کردم تا مطالبی که دوست دارم رو اینجا به اشتراک بزارم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.